Speciální procedury

Patří sem různorodé spektrum procedur, které využívají rozdílných principů a přírodních či jiných prostředků. Působí na konkrétní zdravotní potíže nebo je lze využít jako formu zdravotní prevence.

jako léčba i jako prevence

Pro všechny věkové kategorie

Některé z procedur jsou určeny pro všechny věkové kategorie, jiné mají úzký léčebný profil a nemůže je absolvovat každý. V každém případě stojí za to je vyzkoušet. Některé mají širokospektré působení na řadu orgánů, jiné pomáhají jako forma dokonalé relaxace. 

léčba teplem

Termoterapie

V balneologii patří mezi základní léčebné postupy a spočívá v aplikaci zábalů parafínových nebo rašelinových na určené části těla, tzn. přenos tepla probíhá přes kůži.

slatina

Slatinný obklad

Uvolňuje a regeneruje, slatina dokáže prohřát tělo pozvolna a do hloubky.

parafínové rukavičky

Parafínový zábal na ruce

Aplikuje se ponořením rukou do speciální nádoby s rozehřátým parafínem a následným zábalem (díky tomu může působit teplo delší dobu). Vrstva parafínu do hloubky prohřívá malé klouby rukou, ošetřuje pokožku, uvolňuje ztuhlé svaly a klouby a zlepšuje krevní oběh.

infračervené záření

Infralampa

Během aplikace infračerveného záření dochází k hloubkovému prohřátí ošetřovaného místa. Odstraňuje únavu a bolest, je vhodná při nachlazení. Efekt má jako jiná teploléčba.


biotronická lampa

Biolampa

Biolampa, stejně jako laser, vydává polarizovaně uspořádané záření. Ve srovnání s laserovým paprskem má pouze nižší vlnovou délku záření. Díky tomu její světlo nepůsobí pouze jako obyčejný zdroj povrchového tepla, ale má schopnost cíleně proniknout do hlubších struktur tkáně a šířit se v ní.

výplach dutiny ústní

Irigace dásní

Jedná se o masáž dásní vřídelní vodou pod tlakem; má hojivý účinek na sliznice dutiny ústní. Působí léčebně i preventivně proti onemocnění paradontózou.

pro léčbu dýchacích cest

Inhalace

Pro inhalaci se používá pára z minerální vody, jejíž vdechování zvlhčuje a pročišťuje dýchací cesty. Má hojivé účinky na sliznice postižené zánětem. 

léčba kyslíkem

Oxygenoterapie

Při oxygenoterapii se vdechuje zvlhčený vzduch obohacený na 40 - 60% kyslíkem. Zlepšuje funkci imunitního systému, srdeční činnost a stimuluje myšlení

plynová obálka

Suchá uhličitá koupel

Suchá uhličitá koupel je forma aplikace plynného oxidu uhličitého na tělo v uzavřeném plastikovém vaku. Po vstřebání plynu kůží dojde ke zlepšení prokrvení tkání a tím k urychlení hojivých a regeneračních pochodů. Mizí svalová únava, upravují se hodnoty krevního tlaku.

lymfodrenáž

Přístrojová lymfodrenáž

Přístrojová lymfodrenáž spočívá v aplikaci střídavého přetlaku, nejčastěji na oblast dolních končetin, které jsou opatřeny speciálními návleky. Cílem je prevence a léčba žilních a lymfatických otoků, odstranění pocitu „těžkých nohou“ a projevů celulitidy.

chůze s hůlkami

Nordic walking

Běžná chůze se speciálními hůlkami. Nordic walking je velice příjemný druh pohybu, který může vykonávat každý, výkonnostní sportovec i začátečník, mladý člověk i lidé v pokročilém věku. 

střevní výplach

Hydrocolon

Léčebná metoda, při které se konečníkem aplikuje voda. Procedura vede k pročištění tlustého střeva. Procedura je prováděna šetrně a pacienty je dobře tolerována.